23 maja br. uczniowie naszej szkoły pod opieką księdza Jacka Gołębiowskiego zorganizowali spotkanie dotyczące postaci Witolda Pileckiego. Kilka dni wcześniej rozstawili na szkolnym korytarzu wystawę wypożyczoną z Dolnośląskiej inicjatywy Historycznej przybliżającą nam jego postać.
Uczniowie podczas prezentacji mogli obejrzeć fragmenty filmów o rotmistrzu, zobaczyć jego zdjęcia oraz zapoznać się z historią jego życia i działalności na rzecz niepodległości Polski. Wszyscy zaproszeni na prezentację z pewnością zastanawiali się, dlaczego ten człowiek jest tak mało znany? Rotmistrz był osobą niezwykłą. Dobrowolnie zgłosił się do Auschwitz, gdyż chciał, by cały świat dowiedział się o potwornej zbrodni, którą tam popełniano.
Po ucieczce z obozu napisał długi raport, w którym zdał szczegółową relację ze wszystkiego, co działo się tam podczas jego pobytu. Po powstaniu warszawskim został pojmany i po potwornych przesłuchaniach przepełnionych torturami skazany wraz z innymi współdziałaczami na karę śmierci. Władze zaborcze wydały zakaz wspominania o rotmistrzu oraz innych bohaterach.
Dopiero 7 maja 2008 roku Senat RP przyjął uchwałę w sprawie przywrócenia pamięci zbiorowej Polaków. To wyjaśnia, czemu Witold Pilecki oraz inni ludzie zasłużeni dla naszej ojczyzny są do tej pory nieznani.
Po wyjściu z auli uczniowie mogli podpisać się pod petycją do Parlamentu Europejskiego, aby dzień śmierci rotmistrza 25 maja stał się Europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem. Ponadto zorganizowany został konkurs na temat Witolda Pileckiego, a dwoje zwycięzców wraz z jednym wybranym przez siebie przyjacielem w nagrodę wyjeżdża na wycieczkę do Muzeum Powstania Warszawskiego.