Kilka miesięcy temu na naszej uczelni udowadnialiśmy młodzieży, że matematykę da się nie tylko pokonać, ale że można ją również polubić i praktycznie wykorzystać.
Podczas krótkich prezentacji dotyczących różnych aspektów matematyki, przybliżyliśmy zebranym różnego rodzaju matematyczne ciekawostki i sposoby łatwego rozwiązywania, wydawałoby się, skomplikowanych matematycznych problemów. W tym m.in.:
- jak okiełznać wzory skróconego mnożenia przy zastosowaniu trójkąta Pascala,
- jak pokonać ułamki oraz pierwiastki i w łatwy sposób radzić sobie nawet ze skomplikowanymi działaniami matematycznymi,
- jak ułożyć kostkę Rubika,
- czy wykałaczek lub zwykłych kresek można użyć jako kalkulatora.
Pokazaliśmy również dlaczego matematyka jest niezbędna w naszym życiu oraz w jaki sposób może np. uchronić przed paleniem papierosów 🙂
Po matematyce, tym razem przyszedł czas na fizykę.
2 czerwca o godzinie 10:30 w Auli Politechniki Warszawskiej Filii w Płocku, przy ul. Łukasiewicza 17, postaramy się odczarować właśnie fizykę, a konkretnie kilka jej dziedzin takich jak elektrostatyka, materia i ciepło czy optyka i pokazać, że warto bliżej się z nią zaznajomić.
W praktyczny sposób wyjaśnimy przyczyny powstawania chmur oraz zrobimy własne tornado. Będzie też można zobaczyć rozkład linii pola elektrycznego oraz odczuć na własnej skórze przepływ prądu elektrycznego. Pokażemy czy światło białe w rzeczywistości jest białe oraz co się dzieje z powietrzem gdy je podgrzejemy, a także pobawimy się dronem.
Przede wszystkim jednak znowu pokażemy, że fizyka nie jest taka straszna.