Chcąc przybliżyć społeczności szkolnej twórczość i niebanalne życiorysy najwybitniejszych postaci polskiej matematyki w tym roku przygotowaliśmy informacje o Wacławie Sierpińskim. Współtwórca Polskiej Szkoły Matematycznej, żyjący w latach 1882-1969, zasłynął na świecie jako inspirujący badacz teorii liczb oraz analityk matematyczny. Sam o sobie mówił, że jest badaczem nieskończoności.
W olbrzymim dorobku naukowym Sierpińskiego znajdują się 724 prace i komunikaty, 113 artykułów, 13 skryptów, 10 broszur, a także 7 podręczników szkolnych. Prace dotyczyły teorii liczb, teorii mnogości, topologii. Jedne z pierwszych fraktali w matematyce, zanim jeszcze pojawiła się ich ogólna teoria i nazwa, badał właśnie Wacław Sierpiński. Fraktale nas otaczają – taki kształt mają linie wybrzeży, korony drzew, ale również wykresy giełdowych notowań, elektrokardiogramy. Każdy z nas zapewne kiedyś zjadł fraktala. Przyjrzyjcie się dokładniej kalafiorowi: cały kwiat kalafiora wygląda w przybliżeniu jak jedna różyczka, która wygląda jak fragment różyczki, itd..
Jedne z najsłynniejszych fraktali to dywan i trójkąt Sierpińskiego.
Znajomością wielu jeszcze innych ciekawostek wykazali się uczniowie oddziału 2c (Hanna Maciejewska, Karol Siemieniec) wygrywając wśród klas drugich konkurs wiedzy o tym słynnym polskim matematyku.